Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı Ultrason

Gebelikte 4 ay (18 hafta) bittiğinde anne karnındaki bebeğin organları yeteri kadar büyümüş olduğu ve bebeğin etrafındaki sıvı da uygun olduğu için ultrason ile değerlendirmek kolaylaşır. Bu dönemde yani 18-23 hafta arasında her bebek için ayrıntılı ultrason (İkinci Düzey Ultrason, Anomali Taraması) yapılmalıdır.

Ayrıntılı Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason Cihazımız - GE Voluson S8
Ultrason Cihazımız – GE Voluson S8

Anne karnındaki bebekler için ayrıntılı ultrason yapılırken ultrason cihazı ile elde edilen görüntüler, hastalıklar ve vücut yapısı bozuklukları açısından çok sayıda kriter kullanılarak değerlendirilir.
Ayrıntılı ultrason için kliniğimizde teknik özellikleri güçlü ve hassas ölçümler yapabilen bir ultrason cihazı kullanıyoruz. Bu ultrason cihazında normal siyah-beyaz iki boyutlu görüntüler yanında 3D/4D özelliği ve bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi açısından renkli Doppler ultrason kullanılır. Kliniğimizde kullandığımız ultrason cihazı olan General Electric Voluson S8 hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Ayrıntılı ultrason yapılırken önemli bir taramayı atlamamak için anne karnındaki bebeğin vücudu belli bir sıralama ile incelenir. Kliniğimizde ayrıntılı ultrason yapılırken aşağıdaki listede gördüğünüz sıralama ile on ayrı başlık altında anneye ve bebeğe ait organların yapısına bakılır.

1. Genel İnceleme
Annenin rahminin, yumurtalıkların ve etrafındaki dokuların yapısı incelenir. Bu sırada ayrıca rahmi besleyen damarlarda kan akımı ölçümü yapılır.

2. Plasentanın Yapısı
Bebeği besleyen organ olan plasentanın yerleşimi, gelişim durumu ve göbek kordonu yapısı incelenir.

3. Bebeğin Gelişimsel Ölçümleri
Bebeğin gelişimi konusunda bilgi elde etmek için vücudunda birçok bölgeden ölçüm yapılır ve bebeğin etrafındaki sıvının durumu değerlendirilir. Bu ölçüm değerlerine göre bebeğin son adet tarihine göre hesaplanan gelişmesinde bir uyumsuzluk olup olmadığı tespit edilmiş olur.

Ayrıntılı Ultrason4. Bebeğin Yüzünün İncelenmesi
Bebeğin yüzünde bulunan ağız, çene, gözler ve kulakların incelenmesi ile bazı hastalık veya sendromlar ile ilgili ipuçları elde edilebilir.

5. Bebeğin Merkezi Sinir Sistemi
Bebeğin kafatası yapısı incelenir ve beyin içindeki organlara ait ölçümler yapılır. Bunun yanında beyni besleyen damarlarda kan akım hızı ölçülür. Bebeğin belkemiği ve kafatasını ilgilendiren hastalıklar (nöral tüp defektleri) araştırılır.

6. Bebeğin Kalbinin İncelenmesi
Kalp bebeğin sağlığı açısından çok önemli bir organdır ve bebeklerin %1 kadarında kalpte yapı bozuklukları görülebilir. Bu nedenle kalp ve yakınındaki önemli damarlar ve organlar dikkatli incelenmelidir.

7. Bebeğin Göğüs Kafesi
Bebeğin göğüs kafesi içinde bağırsakların bulunması korktuğumuz bir sakatlık türüdür. Bebeğin göğüs kafesini inceleyerek bu konuda bilgi elde edebiliriz.

8. Bebeğin Böbrekleri ve İdrar Yollarının İncelenmesi
Bebeklerin böbreklerinde veya idrar yollarında yapı bozuklukları olması oldukça sık görülen sorunlardır. Bu yapı bozukluklarına ultrason incelemesi ile çoğu zaman kolaylıkla tanı konulabilir.

9. Bebeğin Karın İçi Organlarının İncelenmesi
Bebeğin karın içinde bağırsaklar ve karaciğer yapısı ultrason ile incelenir. Karın duvarı incelemesi sonucunda göbek bağı etrafındaki yapı bozuklukları ve bağırsakların karın dışına çıkması durumu kontrol edilir.

10. Fetal İskelet Sistemi Anomalileri
Bebeğin kolları, bacakları ve diğer vücut bölümlerinde iskelet sisteminde görülen yapı bozuklukları incelenir.

11. Sendromlar
Bazı durumlarda ayrıntılı ultrason ile bebeğin ölçümleri ve vücut yapısındaki değişiklikler ile bazı sendromlar için kesin veya doğrulanması gereken bilgiler elde edilebilir.

Ayrıntılı Ultrason Sonuçları

Ultrason ile yapılan bütün bu ölçümler ile ayrıntılı inceleme sonuçları yazılı ve resimli bir tıbbi rapor olarak kaydedilir. Duruma göre birkaç sayfadan oluşan bu sonuç belgesinde özellikle sizi takip eden ve ayrıntılı ultrason yapılmasını isteyen doktorunuza yönelik tıbbi bilgiler olacaktır. Ayrıntılı ultrasona ait sonuçlar yanında bebeğin tüm görüntüleri ve ölçüm değerlerinin olduğu bir CD ile bebeğin görüntülerinden oluşan renkli fotoğraflar veriyoruz. Son

MuayenehaneMuayenehane AdresMuayenehane Randevu