Polikistik Over Sendromu

Olaylar genellikle şöyle başlar; bir kadın adet düzensizliği, kıllanma veya evliyse çocuğunun olmaması yakınması ile bir kadın hastalıkları uzmanına başvurur. Muayene sırasında ultrason yapılırken kadının yumurtalıklarında çok sayıda küçük kist görülür doktor ayrıca hormon tahlilleri yapılmasını ister. Bu hormon tahlillerinde özellikle yumurtalıkların çalışmaması bulguları ve erkeklik hormonlarının yüksek bulunmasıyla durum belirginleşir. Bu kadında polikistik over sendromu olduğu anlaşılır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Tıp dilinde sendrom birden fazla belirti veya bulgunun birlikte görüldüğü durumlara verilen isimdir. Polikistik over sendromunda da yukarıda anlattığımız belirtiler birlikte görülür. Polikistik over sendromu her 10 kadından birini etkileyebilir. Doktora başvuran kadınların en büyük yakınmaları aşırı kıllanma veya evliyse çocuk sahibi olmamak yani kısırlık olacaktır. Bu sendromun günümüzdeki tıbbi bilgilerle nedeni kesin bilinmese de tanı koymak diğer hastalıklara göre daha kolaydır.

Bu sendrom tanısı konulan çoğu kadının vücudunda ve yaşam biçimde sorunları artıran bozukluklar olduğu ortaya çıkar. Polikistik over sendromu olan kadınların bazılarında fazla kilo, kan şeker düzeyinin dengesizliği, şeker hastalığı gibi hastalıklar birlikte olabilir. Bazı kadınlarda da damar sertliği hastalığı görülebilir. Bu sorunlarla baş edebilmek için bu kadınlar ciddi bir diyet yapmalı, bunun yanında gerekiyorsa şeker hastalığı ve damar sertliği için ilaç kullanmalıdır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

İyi haberi şimdiden verelim, bu durumun kesin tedavisi yoktur fakat yakınmalara göre yapılan tedavi ile sorunlarda çok çabuk düzelme olur. Örneğin aşırı kıllanma için veya çocuk sahibi olmak için yapılan tedaviler istenildiği gibi başarılı olabilir. Örneğin kısırlık durumunda gebelik olması için kullanılan yumurtlama uyarıcı haplar yeterli olabilir. Geleneksel tedavilerle gebe kalamayan polikistik over sendromu hastalarında tüp bebek tedavisi yapılır, bu tedavi de oldukça başarılı olacaktır. Aşırı kıllanma için tedavi biraz daha uzun süreli ve karmaşık olabilir, fakat çoğu zaman tedavi sonucunda kıllarda belirgin azalma görülür.Son

Yukarıdaki fotoğrafta görülen kişi, Hint asıllı İngiliz vatandaşı Harnaam Kaur adlı bir kadın. Şu anda 25 yaşında ama yüzünde bir erkekte olabilecek miktarda sakal var. 12 yaşındayken polikistik over tanısı konulmuş, tedavisi o zamandan beri devam ediyor. Fakat yüzündeki kılları kesmeyecek kadar kendine güveni fazla, hatta yakın zamanda bir moda defilesine bile katılmış.