Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelikte Yüksek Tansiyon ve Tedavisi – Gebelik takipleri sırasında yaklaşık olarak her on anne adayından birinde yüksek tansiyon (hipertansiyon) saptanır. Gebelik sırasında yüksek tansiyon olması, anne ve bebek açısından oldukça risklidir ve bu durumun dikkatli olarak takip edilmesi gerekir.

Gebelikte yüksek tansiyon, ilk gebeliği veya ikiz gebeliği olan, ailesinde daha önceden aynı durum görülen, fazla kilolu olan, yaşı 20’den küçük veya 40’dan büyük olan kadınlarda daha sık görülür. Gebelik sırasında görülen yüksek tansiyon daha sıklıkla gebeliğin altıncı ayında ortaya çıkar. Bazen, örneğin yaşı fazla olan kadınlarda, yüksek tansiyon gebelik öncesi dönemde ortaya çıkmıştır ve gebelikte devam eden bir durumdur.

Gebelikte Yüksek Tansiyonun Yarattığı Sorunlar

Gebelik takipleri sırasında yüksek tansiyon saptandığında, anne ve bebek için tehlikeli bir süreç başlamış olur. Özellikle gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon (preeklampsi) anne ve bebek için riskli durumlara neden olabilir. Yüksek tansiyonun annenin vücudunda özellikle plasentada yarattığı etkiler nedeniyle anne karnındaki bebeğin kan dolaşımı ve gelişmesi etkilenebilir.

Gebelikte yüksek tansiyon hastalığı (preeklampsi) sıklıkla gebeliğin son aylarında başlar ve bazen ağır seyreder. Bu hastalıkta tansiyon yüksekliği yanında baş ve karın ağrısı, görmede bozukluk, nefes darlığı, yüzde, karında ve bacaklarda şişlikler (ödem) görülebilir. Ayrıca karaciğer ve böbreklerin çalışması bozulur. Kan tetkiklerinde kan pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerde (trombosit) sayısında düşüklük ortaya çıkabilir. Bu durum da kadının vücudunda birçok organda örneğin beyinde ve göz içinde tehlikeli olabilecek biçimde küçük kanama odakları yaratabilir.

Yüksek tansiyonun yarattığı etkiler çok artarsa, annede beyin ve diğer bazı önemli organlar bundan kötü yönde etkilenebilir. Bu hastalığın ileri aşamalarında gebe kadında aniden oluşan bütün vücutta görülen kasılmalar birlikte bilinç kaybı olan ağır bir hastalık (eklampsi) gelişebilir. Bu ağır ve yaşamsal tehlike yaratan durumun tedavisi de zordur.

Gebelikte Yüksek Tansiyon Tedavisi

Gebelikte olan yüksek tedavisi ve anne-bebek sağlığı için alınacak önlemler için yüksek tansiyon oluşma biçimine göre karar verilmelidir. Yüksek tansiyon gebelikten önce başladıysa ve gebelik sırasında tansiyon yaşamsal tehlike yaratacak kadar artmazsa gebelik takibi ve doğum sırasında bir sorun olmadan gebelik dönemi bitebilir. Bazen gebelikten önce başlayan yüksek tansiyon gebelikte daha kötüye gidebilir, bu durumda yüksek tansiyonla savaşmak ve gebeliği en uygun zamanda sonlandırmak gereklidir.

Gebelikle birlikte ortaya çıkan yüksek tansiyon hastalığı hızlı ilerler ve iyi bir izlem, tedavi ve gebeliğin ne zaman sonlanacağı konusunda iyi bir zamanlama yapmak gerektirir. Bu hastalığın ilaçlarla kesin bir tedavisi yoktur, en önemli çözüm yöntemi gebeliğin sonlanması, örneğin sezaryen yapılması, olacaktır. Bu hastalık sıklıkla altı aylık gebelik sırasında çıktığı için gebeliğin sonlanması için bebeğin yaşama şansını düşünmek gereklidir. Bebeğin ve akciğerlerinin gelişmesini beklerken annenin durumu tahliller ile izlenir, yüksek tansiyonun düşmesi ve hastalığın yarattığı sorunların azaltılması için ilaçlar kullanılır.Son