Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı Ultrason

Gebelikte 4 ay (18 hafta) bittiğinde anne karnındaki bebeğin organları yeteri kadar büyümüş olduğu ve bebeğin etrafındaki sıvı da uygun olduğu için ultrason ile değerlendirmek kolaylaşır. Bu dönemde yani 18-23 hafta arasında her bebek için ayrıntılı ultrason (İkinci Düzey Ultrason, Detaylı Ultrason, Anomali Taraması) yapılmalıdır.

Muayenehanemizde gebelik sırasında takip olduğunuz doktorunuz veya hastaneniz farklı da olsa ayrıntılı ultrason yapabiliriz.

Kliniğimizde kullandığımız ultrason cihazı olan General Electric Voluson S8 hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Ayrıntılı Ultrason Öncesinde Yapmanız Gerekenler

Gebeliğin uygun zaman diliminde yani 18-23 haftalık gebelik döneminde başvurmanız gereklidir. Gebeliğinizin hangi haftasında olduğunuz öğrenmek için doğum ne zaman olacak sayfasına bakabilirsiniz.

Ayrıntılı ultrason sırasında bebeğin daha hareketli olması için randevu zamanından bir saat kadar önce yemeğinizi yemelisiniz. Ayrıca randevu zamanından 15 dakika kadar önce çikolata veya reçel gibi gibi şekerli bir gıda almalısınız.

Ultrason yapılırken karnınızı kolaylıkla açabileceğiniz bir kıyafet giymelisiniz.

Ayrıntılı ultrason yapılması için gelirken gebeliğiniz sırasında yapılmış ikili test, dörtlü test, hormon tahlilleri sonuçları veya ultrason muayenesi resimleri gibi diğer belgeleri yanınızda getirmelisiniz.

Ayrıntılı Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason Cihazımız - GE Voluson S8
Ultrason Cihazımız – GE Voluson S8

Anne karnındaki bebekler için ayrıntılı ultrason yapılırken ultrason cihazı ile elde edilen görüntüler, hastalıklar ve vücut yapısı bozuklukları açısından çok sayıda kriter kullanılarak değerlendirilir.
Ayrıntılı ultrason için kliniğimizde teknik özellikleri güçlü ve hassas ölçümler yapabilen bir ultrason cihazı kullanıyoruz. Bu ultrason cihazında normal siyah-beyaz iki boyutlu görüntüler yanında 3D/4D özelliği ve bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi açısından renkli Doppler ultrason kullanılır. Kliniğimizde kullandığımız ultrason cihazı olan General Electric Voluson S8 hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Anne karnındaki bebekler için ayrıntılı ultrason yapılırken ultrason cihazı ile elde edilen görüntüler, hastalıklar ve vücut yapısı bozuklukları açısından aşağıda liste olarak göreceğiniz çok sayıda kriter kullanılarak değerlendirilir. Ayrıntılı ultrason yapılması yaklaşık bir saat kadar sürmektedir.

Ayrıntılı ultrason için kliniğimizde teknik özellikleri güçlü ve hassas ölçümler yapabilen bir ultrason cihazı kullanıyoruz. Bu ultrason cihazında normal geleneksel siyah-beyaz iki boyutlu görüntüler yanında yüksek çözünürlüklü 3D/4D (Üç Boyutlu / Dört Boyutlu) görüntüler ve bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi açısından renkli Doppler ultrason görüntüleri elde edilebilir.

Ayrıntılı ultrason yapılırken önemli bir taramayı atlamamak için anne karnındaki bebeğin vücudu belli bir sıralama ile incelenir. Kliniğimizde ayrıntılı ultrason yapılırken aşağıdaki listede gördüğünüz sıralama ile 11 ayrı başlık altında anneye ve bebeğe ait organların yapısına bakılır.

1. Genel İnceleme
Annenin rahminin, yumurtalıkların ve etrafındaki dokuların yapısı incelenir. Bu sırada ayrıca rahmi besleyen damarlarda kan akımı ölçümü yapılır. Rahimle ilgili hastalıklar erken doğuma neden olabilir. Rahmi besleyen damarlardaki kan akımındaki bozukluk ciddi sorunların habercisi olabilir.

2. Plasentanın Yapısı
Bebeği besleyen organ olan plasentanın (bebeğin eşi, etene) yerleşimi, gelişim durumu ve göbek kordonu yapısı incelenir. Plasenta bebeği besleyen organdır ve bir sorun olması durumunda bebeğin sağlığı bozulabilir. Bunun yanında plasentanın yerleşim bozuklukları doğumda tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

3. Bebeğin Gelişimsel Ölçümleri
Bebeğin gelişimi konusunda bilgi elde etmek için vücudunda birçok bölgeden ölçüm yapılır ve bebeğin etrafındaki sıvının durumu değerlendirilir. Bu ölçüm değerlerine göre bebeğin son adet tarihine göre hesaplanan gelişmesinde bir uyumsuzluk olup olmadığı tespit edilmiş olur. Bebeğin gelişim bozuklukları gebelik boyunca takip edilmelidir.

4. Bebeğin Yüzünün İncelenmesi
Bebeğin yüzünde bulunan ağız, çene, gözler ve kulakların incelenmesi ile bazı hastalık veya sendromlar ile ilgili ipuçları elde edilebilir. Bebeğin yüzünde kulakların seviyesinin düşük olması, çenesinin yapısındaki bozukluklar gibi belirtiler çok önemlidir.

5. Bebeğin Merkezi Sinir Sistemi
Bebeğin kafatası yapısı incelenir ve beyin içindeki organlara ait ölçümler yapılır. Bunun yanında beyni besleyen damarlarda kan akım hızı ölçülür. Bebeğin belkemiği ve kafatasını ilgilendiren hastalıklar (nöral tüp defektleri) araştırılır.

6. Bebeğin Kalbinin İncelenmesi
Kalp bebeğin sağlığı açısından çok önemli bir organdır ve bebeklerin %1 kadarında kalp ve dolaşım sisteminde yapı bozuklukları görülebilir. Bu nedenle kalp ve yakınındaki önemli damarlar ve organlar dikkatli incelenmelidir.

7. Bebeğin Göğüs Kafesi
Bebeğin göğüs kafesi içinde bağırsakların bulunması (diafragma hernisi) korktuğumuz bir sakatlık türüdür. Bebeğin göğüs kafesini inceleyerek bu konuda bilgi elde edebiliriz.

8. Bebeğin Böbrekleri ve İdrar Yollarının İncelenmesi
Bebeklerin böbreklerinde veya idrar yollarında yapı bozuklukları olması oldukça sık görülen sorunlardır. Bu yapı bozukluklarına ultrason incelemesi ile çoğu zaman kolaylıkla tanı konulabilir. Örneğin bebeklerde böbreklerin genişleme durumu (pyelektazi) başka sağlık sorunlarını araştırmamızı gerektirir.

9. Bebeğin Karın İçi Organlarının İncelenmesi
Bebeğin karın içinde bağırsaklar ve karaciğer yapısı ultrason ile incelenir. Karın duvarı incelemesi sonucunda göbek bağı etrafındaki yapı bozuklukları ve bağırsakların karın dışına çıkması durumu kontrol edilir. Bağırsakların karın dışında olması tedavisi zor bir sakatlık durumudur. Bebeklerde ultrason görüntülerinde bağırsak yoğunluğunun fazla olması başka ciddi sendromları gösterebilir.

10. Fetal İskelet Sistemi Anomalileri
Bebeğin kolları, bacakları ve diğer vücut bölümlerinde iskelet sisteminde görülen yapı bozuklukları incelenir. Bu inceleme ile bebeklerin ayaklarının yapısı, ellerindeki parmakların sayısı veya büyük kemiklerdeki şekil bozukluklarına bakılır.

11. Sendromlar
Bazı durumlarda ayrıntılı ultrason ile bebeğin ölçümleri ve vücut yapısındaki değişiklikler ile bazı sendromlar için kesin veya doğrulanması gereken bilgiler elde edilebilir. Bu inceleme ile bir sendrom olduğundan şüphe duyulursa daha ileri tetkikler ile inceleme gereklidir.

Ayrıntılı Ultrason Sonuçları Ne İşe Yarayacak?

Ayrıntılı ultrason ile elde ettiğimiz sonuçlar bebeğin sağlığını değerlendirmek için çok değerlidir. Böylece bebeğin takibi sırasında yapılması gerekenler konusunda karar vermemiz kolaylaşır.

Bunun yanında ayrıntılı ultrason ile bir sakatlık saptanırsa doğum sırasında alınması gereken önlemlere karar verebiliriz. Örneğin bebeğin kalbinde ciddi bir sakatlık saptanırsa doğum sırasında bebeğin muayenesi ve gereken acil tedavi için konuyla ilgili bir uzmandan yardım almamız gereklidir.

Bebeklerde görülen bazı sakatlıkların kesin tedavisi yoktur fakat ayrıntılı ultrason sırasında bunların saptanması doğum sonrasında aileyi büyük bir sürprizle karşılaşmaktan kurtaracaktır. Böylece anne ve ailenin diğer bireyleri doğum sonrasında ciddi bir psikolojik sıkıntı içinde olmayacaktır.

Ayrıntılı Ultrason Sonuçları

Ultrason ile yapılan bütün bu ölçümler ile ayrıntılı inceleme sonuçları yazılı ve resimli bir tıbbi rapor olarak kaydedilir. Duruma göre birkaç sayfadan oluşan bu sonuç belgesinde özellikle sizi takip eden ve ayrıntılı ultrason yapılmasını isteyen doktorunuza yönelik tıbbi bilgiler olacaktır. Ayrıntılı ultrasona ait sonuçlar yanında bebeğin tüm görüntüleri ve ölçüm değerlerinin olduğu bir CD ile bebeğin görüntülerinden oluşan renkli fotoğraflar veriyoruz. Son

MuayenehaneMuayenehane AdresMuayenehane Randevu