Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı Ultrason

Bebeğin anne karnında olduğu dokuz ay içindeki sağlık durumu bebek doğduktan sonra bütün yaşamını etkileyecektir. Bebeklerin anne karnındaki sağlık durumunun anlaşılması için her bebek için uygun zaman dilimi içinde Ayrıntılı Ultrason (İkinci Düzey Ultrason, Detaylı Ultrason, Anomali Taraması) yapılmalıdır.

Ayrıntılı Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason Cihazımız - GE Voluson S8
Ultrason Cihazımız – GE Voluson S8

Gebelikte 4 ay (18 hafta) bittiğinde anne karnındaki bebeğin organları yeteri kadar büyümüş ve bebeğin etrafındaki sıvı da uygun olduğu için 18 ile 23 hafta aralığında ultrason ile değerlendirmek kolaylaşır. Anne karnındaki bebekler için ayrıntılı ultrason yapılırken ultrason cihazı ile elde edilen görüntüler, hastalıklar ve vücut yapısı bozuklukları açısından çok sayıda kriter kullanılarak değerlendirilir. Ayrıntılı ultrason için teknik özellikleri güçlü ve hassas ölçümler yapabilen bir ultrason cihazı kullanılmalıdır. Ultrason cihazında bebeğin vücudunu incelemek için normal siyah-beyaz iki boyutlu görüntüler yanında 3D/4D özelliği ve bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi açısından renkli Doppler ultrason kullanılır.

Ayrıntılı ultrason yapılırken ultrason cihazı ile elde edilen görüntüler, anne karnındaki bebekler için hastalıklar ve vücut yapısı bozuklukları açısından aşağıda özet bir liste olarak göreceğiniz çok sayıda kriter kullanılarak değerlendirilir. Ayrıntılı ultrason yapılması yani bebeğin tüm vücudunun ultrason ile taranması en az bir saat sürmektedir.

Ayrıntılı ultrason için teknik özellikleri güçlü ve hassas ölçümler yapabilen bir ultrason cihazı kullanıyoruz. Bu ultrason cihazında normal geleneksel siyah-beyaz iki boyutlu görüntüler yanında yüksek çözünürlüklü 3D/4D (Üç Boyutlu / Dört Boyutlu) görüntüler ve bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi açısından renkli Doppler ultrason görüntüleri elde edilebilir.

Ayrıntılı ultrason yapılırken önemli bir taramayı atlamamak için anne karnındaki bebeğin vücudu belli bir sıralama ile incelenir. Ayrıntılı ultrason yapılırken aşağıdaki listede gördüğünüz 11 ayrı başlık altında anneye ve bebeğe ait organların yapısına bakılır.

1. Genel İnceleme
Annenin rahminin, yumurtalıkların ve etrafındaki dokuların yapısı incelenir. Bu sırada ayrıca rahmi besleyen damarlarda kan akımı ölçümü yapılır. Rahimle ilgili hastalıklar erken doğuma neden olabilir. Rahmi besleyen damarlardaki kan akımındaki bozukluk ciddi sorunların habercisi olabilir.

2. Plasentanın Yapısı
Bebeği besleyen organ olan plasentanın (bebeğin eşi, etene) yerleşimi, gelişim durumu ve göbek kordonu yapısı incelenir. Plasenta bebeği besleyen organdır ve bir sorun olması durumunda bebeğin sağlığı bozulabilir. Bunun yanında plasentanın yerleşim bozuklukları doğumda tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

3. Bebeğin Gelişimsel Ölçümleri
Bebeğin gelişimi konusunda bilgi elde etmek için vücudunda birçok bölgeden ölçüm yapılır ve bebeğin etrafındaki sıvının durumu değerlendirilir. Bu ölçüm değerlerine göre bebeğin son adet tarihine göre hesaplanan gelişmesinde bir uyumsuzluk olup olmadığı tespit edilmiş olur. Bebeğin gelişim bozuklukları gebelik boyunca takip edilmelidir.

4. Bebeğin Yüzünün İncelenmesi
Bebeğin yüzünde bulunan ağız, çene, gözler ve kulakların incelenmesi ile bazı hastalık veya sendromlar ile ilgili ipuçları elde edilebilir. Bebeğin yüzünde kulakların seviyesinin düşük olması, çenesinin yapısındaki bozukluklar gibi belirtiler çok önemlidir.

5. Bebeğin Merkezi Sinir Sistemi
Bebeğin kafatası yapısı incelenir ve beyin içindeki organlara ait ölçümler yapılır. Bunun yanında beyni besleyen damarlarda kan akım hızı ölçülür. Bebeğin belkemiğini ve kafatasını ilgilendiren hastalıklar (nöral tüp defektleri) araştırılır.

6. Bebeğin Kalbinin İncelenmesi
Kalp bebeğin sağlığı açısından çok önemli bir organdır ve bebeklerin %1 kadarında kalp ve dolaşım sisteminde yapı bozuklukları görülebilir. Bu nedenle kalp ve yakınındaki önemli damarlar ve diğer organlar dikkatli incelenmelidir.

7. Bebeğin Göğüs Kafesi
Bebeğin göğüs kafesi içinde bağırsakların bulunması (diafragma hernisi) korktuğumuz bir sakatlık türüdür. Bebeğin göğüs kafesini inceleyerek bu konuda bilgi elde edebiliriz.

8. Bebeğin Böbrekleri ve İdrar Yollarının İncelenmesi
Bebeklerin böbreklerinde veya idrar yollarında yapı bozuklukları olması oldukça sık görülen sorunlardır. Bu yapı bozukluklarına ultrason incelemesi ile çoğu zaman kolaylıkla tanı konulabilir. Örneğin bebeklerde böbreklerin genişleme durumu (pyelektazi) görülürse ayrıca başka sağlık sorunlarını araştırmamız gerekir.

9. Bebeğin Karın İçi Organlarının İncelenmesi
Bebeğin karnı içindeki bağırsaklar ve karaciğer yapısı ultrason ile incelenir. Karın duvarı incelemesi sonucunda göbek bağı etrafındaki yapı bozuklukları ve bağırsakların karın dışına çıkması durumu kontrol edilir. Bağırsakların karın dışında olması tedavisi zor bir sakatlık durumudur. Bebeklerde ultrason görüntülerinde bağırsak yoğunluğunun fazla olması genetik kökenli sendromları gösterebilir.

10. Fetal İskelet Sistemi Anomalileri
Bebeğin kolları, bacakları ve diğer vücut bölümlerinde iskelet sisteminde görülen yapı bozuklukları incelenir. Bu inceleme ile bebeklerin ayaklarının yapısı, ellerindeki parmakların sayısı veya büyük kemiklerdeki şekil bozukluklarına bakılır.

11. Sendromlar
Bazı durumlarda ayrıntılı ultrason ile bebeğin ölçümleri ve vücut yapısındaki değişiklikler ile bazı sendromlar için kesin veya doğrulanması gereken bilgiler elde edilebilir. Bu inceleme ile bir sendrom olduğundan şüphe duyulursa daha ileri tetkikler ile inceleme gereklidir.

Kullandığımız Ultrason Cihazı: General Electric Voluson S8

Kullandığımız ultrason cihazı olan General Electric Voluson S8 hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Ayrıntılı Ultrason Sonuçları Ne İşe Yarayacak?

Ultrason ile yapılan bütün bu ölçümler ile ayrıntılı inceleme sonuçları yazılı ve resimli bir tıbbi rapor olarak kaydedilir. Bu sonuç belgesinde özellikle sizi takip eden ve ayrıntılı ultrason yapılmasını isteyen doktorunuza yönelik tıbbi bilgiler olacaktır.

Ayrıntılı ultrason ile elde ettiğimiz sonuçlar bebeğin sağlığını değerlendirmek için çok değerlidir. Böylece bebeğin takibi sırasında yapılması gerekenler konusunda karar vermemiz kolaylaşır. Gebeliğin ilk dönemlerinde yapılan ikili test veya üçlü / dörtlü test sonuçları Down sendromu gibi genetik hastalıkların görülme riskini gösterir. Ayrıntılı ultrason ise bu testlerden farklı olarak bebeğin vücuduna ait gelişimsel bozukluklara tanı konulmasında yardımcı olacaktır.

Ayrıntılı ultrason ile bir bebekte sakatlık veya gelişme bozukluğu saptanırsa doğum sırasında alınması gereken önlemlere karar verebiliriz. Örneğin bebeğin kalbinde ciddi bir sakatlık saptanırsa doğum sırasında bebeğin muayenesi ve gereken acil tedavi için konuyla ilgili bir uzmandan yardım almamız gereklidir. Bebeklerde görülen bazı sakatlıkların kesin tedavisi yoktur fakat ayrıntılı ultrason sırasında bunların saptanması doğum sonrasında aileyi büyük bir sürprizle karşılaşmaktan kurtaracaktır.

Ayrıntılı Ultrason Yaptırmak İstiyorsanız

Eğer gebeliğiniz 18-23 hafta arasında ise ve ayrıntılı ultrason yaptırmak istiyorsanız aşağıda gördüğünüz düğmelere tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bize ayrıntılı ultrason konusunda kafanıza takılan konuları sorabilir veya ultrason yaptırmak için randevu alabilirsiniz.Son

MuayenehaneMuayenehane AdresMuayenehane Randevu