Histeroskopi yöntemi teknolojik gelişmeler sayesinde rahim içindeki hastalıkların tanısı ve tedavisi için giderek daha önemli olmaya başladı. Histeroskopi sayesinde rahim içinden görerek örnek almak, rahim içindeki şekil bozukluklarının tedavisi hatta rahmi büyüten iyi huylu kitlelerin cerrahi olarak alınması çok kolaylaştı.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Histeroskopi İçin Kullanılan Araçlar
Histeroskopi İçin Kullanılan Araçlar

Histeroskopi ameliyathane koşullarında ve çoğu zaman genel anestezi uygulanarak yapılır. Histeroskop, içindeki ışık ileten fiber optik kanal ile rahim içini aydınlatan ve alınan görüntüyü bir video görüntüsü olarak monitöre yansıtan çubuk biçiminde bir araçtır. Bazı histeroskop modelleri içinde ayrıca cerrahi mühahale yapmak için kullanılan ince bir kanal da vardır. Rahim içinde dokuların rahatlıkla görülebilmesi ve cerrahi işlem yapılabilmesi için boşluk yaratan özel bir sıvı kullanılır. Histeroskopi işlemi sırasında operasyon ekibi rahim içindeki dokuların görüntüsünü bir video monitörde izler. Böylece histeroskopu kullanmak, cerrahi müdahaleyi yapmak hatta ekip arkadaşlarından yardım almak kolaylaşmış olur.

Histeroskopi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Histeroskopi zaman içinde giderek daha çok hastalığın tanısı ve tedavisi için kullanılmaya başlandı. Düzensiz kanama yapan rahim içindeki dokuların kalınlaşması durumunda bu yöntemle tanı için örnek almak hatta sorunlu dokuların alınması ile tedavi yapmak mümkün olabilir. Kısırlık varsa nedeninin anlaşılması için histeroskop ile rahim içine bakmak ve bir sorun görülürse cerrahi müdahale yapmak gerekebilir. Bu konuda tedavide histeroskopinin çok yararlı olduğu bir hastalık rahim içinde perde olması (uterus septumu veya Asherman sendromu) durumudur. Rahmin içinde ve uygun durumda olan iyi huylu büyümelerin yani myom adlı hastalığın tedavisi de histeroskopi ile yapılabilir. Bazen rahim içinden kürtaj ile çıkarılamayan spiral (rahim içi araç) durumlarında histeroskopi yapılır.

Hastalar İçin Tavsiyeler

Histeroskopi genellikle adet dönemi ve yumurtlama arasındaki yaklaşık 7-10 günlük dönem içinde yapılır. Operasyonun yapılacağı gün aç karnına olmalısınız, bunun için bir gece önceden saat 21:00’dan itibaren katı veya sıvı gıda almamanız önerilir. Eskiden geçirdiğiniz bir hastalık, sürekli kullandığınız bir ilaç veya ilaç allerjisi varsa doktorunuzu bu konuda uyarmalısınız. Operasyon olacağı günlerde vajina akıntısı varsa doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Hastaneye yanınızda size her durumda yardımcı olabilecek bir refakatçı ile gitmeniz önerilir. Histeroskopi sonrası iyileşmenin çabuk ve sorunsuz olması beklenir. Beklenenden fazla kanama, ağrı veya ateş gibi yakınmalarınız olursa doktorunuzla veya operasyon yapılan hastane ile iletişime geçin.Son