Gebelikte Tatil ve Yolculuk

Gebesiniz ve tatil planları yapıyorsunuz fakat aklınıza hep sağlık sorunları yüzünden tatilinizin zehir olacağı geliyor değil mi? Gebe kadınların kendilerine dikkat etmesi gereken durumlardan bazıları da sıcak tatil aylarında ortaya çıkar. Uzun yolculuklar, düzensiz beslenme, sıcak sahiller ve deniz suyu gebelerde bazen sağlık sorunları yaratır. Bu sorunlardan uzak durmak veya baş edebilmek için önerileri aşağıda okuyacaksınız.

Gebelik biliyorsunuz kadında yumurtlama olmasından sonra bu yumurtanın sperm hücresi ile döllenmesinden sonra rahim içinde yerleşmesiyle başlar. Bu yerleşme olayı olur olmaz bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu yüzden gebelikle ilgili bulantı, kusma, halsizlik, unutkanlık, iştahsızlık veya aşırı iştah gibi belirtiler çoğunlukla hemen başlar. Gebelik aslında sadece gebeliğin rahim içinde taşınması değildir. Gebelik sırasında kadının vücudunda neredeyse her organın çalışmasında değişiklikler başlar. Böylece gebe kadının da her durumda olduğu gibi tatiller ve yolculuklar sırasında kendine dikkat etmesi gerekir.

Tatiller Yolculuklarla Başlar

Doktorlar tarafından gebelikte uzun süreli yolculuklar çoğu zaman sağlık açısından tehlikeli bulunur ve gebe kadınlara önerilmez. Özellikle karayolu kullanılırsa sarsıntı, sıcak hava ve uzun süreli hareketsiz kalma gebe kadınlarda sorunlar yaratacaktır. Uzun karayolu yolculukları düşük tehditi, erken doğum tehlikesi veya kanamalara neden olabilir. Bunların yanında aşırı tansiyon düşüklükleri ve araç tutması da görülebilir. Bu nedenle bu konudaki önerim özellikle otobüsle yapılan uzun karayolu yolculuklarından kaçının. Eğer yolculuk konusunda bir zorunluluk varsa bazı önlemler alarak tehlike oluşma olasılığını azaltabilirsiniz.

Gebelikte Emniyet Kemeri Kullanımı
Gebelikte Emniyet Kemeri Kullanımı

Türkiye’de ne yazık ki karayolu yolcu taşımacılığı hala çok yaygın ve birçok bölgeye gitmek için tek seçenek hala karayolları. Öncelikle araç tutması varsa doktorunuzun önereceği uygun bir ilacı yolculuktan 1-2 saat önce almalısınız. Yanınızda sık sık sıvı almanız gerekli olduğu için bol su bulundurun. Yolculuklar sırasında özellikle sıcak mevsimlerde gebeler için su yanında, ayran veya maden suyu ideal içeceklerdir. Otobüsle yolculuk yapıyorsanız molalarda mutlaka araçtan inip yürüyüş yapın. Yolculuk sırasında koltuğunuzu biraz geriye yatırarak daha rahat bir pozisyonda oturmalısınız. Özel otomobille yolculuk yapıyorsanız sık sık mola verin. Gebeliğiniz üç aylıktan büyük ise  otomobil kullanmanız tehlikeli olabilir. Sürücü yanında ve arkada oturuyorsanız bile mutlaka emniyet kemeri takın. Emniyet kemeri karnınızda rahminizin bulunduğu yere denk gelmemeli, kasıklarınız hizasında olmalıdır. Yanınızda sadece çok gerekli eşyaların bulunduğu küçük bagajlar taşımalısınız. Bagaj taşıma konusunda konusunda zorlanırsanız yardımcı bulmaya çalışın.

Karayolu yanında biliyorsunuz havayolu, tren veya denizden gemiyle yapılan yolculuklar gebeliklerde daha fazla tercih edilir. Gebelikte uzun yolculuklar için özellikle hava yolu daha uygun olacaktır. Uçakla yolculuk için gebeliğinizin 8 aylıktan küçük olması zorunludur ve bu durumu belgeleyecek bir raporu yanınızda bulundurmanız gereklidir. Gebelik sırasında sadece hava basıncı ayarlı olan yolcu uçaklarına binmeniz gerekir. Kargo için kullanılan uçaklarda, küçük uçaklarda veya helikopterlerde hava basıncı ayarlanması özelliği yoktur. Uçak yükseldikçe atmosferdeki oksijen yoğunluğu düşer ve böylece anne karnındaki bebeğe az oksijen gidebilir. Bu yüzden sadece büyük yolcu uçakları gebelik sırasındaki yolculuklar için uygun olacaktır.

Uzun süreli uçak yolculuklarında, örneğin kıtalar arası yolculuklarda, yolcuların uzun süre hareketsiz olarak oturmasının gerekmesi yüzünden gebe kadınlarda toplardamarlarda tıkanıklık görülebilir. Bunun engellenmesi için uçak yolculuğu sırasında bol sıvı alınmalı, bacaklar hep aynı durumda hareketsiz kalmamalı, bunun yanında mümkünse belli aralıklarla koridorda biraz yürünebilir.

Sıcak Kumsallar ve Deniz

Sonunda yolculuğunuz kazasız belasız bitti ve tatil yapacağınız yere geldiniz. Eğer deniz kıyısında tatil tercih ettiyseniz sizi ilk karşılayan sıcak kumsallar ve deniz olacaktır. Denize girmek gebelikte sakıncalı değildir hatta suyun kaldırma gücü nedeniyle vücudunuza binen yük azalacağından vücudunuzun ve dolayısıyla bebeğinizin kan dolaşımı daha iyi olacaktır. Denize veya havuza girerken dikkat etmeniz gereken konulardan ilki hijyen olmalıdır. Yüzdüğünüz deniz veya havuz suyunun temiz olması çok önemlidir. Temiz olmayan yerlerde denize veya havuza girilirse deri mantarları, vajina iltihapları, göz iltihapları ve idrar yolu iltihapları gibi hastalıklar oluşabilir. Bunun yanında günün sıcak olmayan saatlerinde denize girmelisiniz. Örneğin sabahın ilk saatleri denizin fazla kalabalık olmadığı saatler çok uygun olacaktır. Denizden hemen sonra üstünüzü hemen değiştirip fazla soğuk veya sıcak olmayan bir suyla duş almalısınız.

Gebelik sırasında güneş banyosu yapmak ya da bronzlaşmaya çalışmak gebelik açısından zararlıdır. Aşırı sıcak ve uzun süre hareketsiz kalınca düşük tehditi veya sıcak çarpması durumu oluşabilir. Sadece kumsallar değil sıcak olan her ortam gebelikte sakıncalı olacaktır. Güneş ışınlarının doğrudan vücudunuza gelmesi yanında duvarlardan veya kumsaldaki kumlardan yansıyan ışınlar da sıcak çarpmasına neden olabilir. Bu yüzden günün sıcak saatlerinde açık havada bulunmamaya çalışın. Alışveriş veya ev işlerini güneş ışınlarının daha eğik olduğu akşam saatlerine kaydırmaya çalışın. Sıcak saatlerde bol sıvı alın ve yapabilirseniz uyumaya çalışın.

Güzel Yemeklere Kim Dayanabilir?

Tatilde hepimiz genellikle yemek konusunda kurallarımızı bozarız. Diyet yapıyorsak ara veririz, düzensiz yaşanan günler yüzünden yemek saatleri de çok değişir. Tatilde konaklanan yerde çoğunlukla kahvaltı veya tüm yemeklerin açık büfe olması da yediklerimize sınır koymamızı zorlaştırır. Gebelikte böyle dengesiz beslenmek hem anneye hem de bebeğe zararlı olacaktır. Kalori düzeyi yüksek gıdaların tüketilmesiyle fazla kilo alımı olacaktır. Bunun yanında hazmı zor olan yağlı veya hamur işi gıda alımı da gebe kadında mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Tatilde de evde yaptığımız biçimde gebelikte beslenme kurallarına lütfen dikkat edin. Gebelikte düşük miktarda da olsa alkol alınımı kesinlikle çok tehlikelidir. Alkol bebekte gelişme bozukluklarına, sakatlıklara ve hatta doğumdan sonra alkol bağımlılığı belirtileri oluşmasına neden olabilir. Tatilde geceleri çok geç olmayan bir saatte uyumaya ve sabah erken bir saatte kalkmaya çalışın. Sabah çok geç kalkarsanız günün en önemli yemeklerinden kahvaltıyı kaçırırsınız.

Acil Bir Durum Olursa

Umarım bir tatil sırasında başınıza kötü sağlık sorunları gelmez ama bunlara hazırlıklı olmanız gereklidir. Günde bir iki kez gelen ve dinlenmeyle geçen sancılar önemli değildir. Bir yemekten sonra bulantı kusma ve ishal yakınmanız oluştuysa bu durum gıda zehirlenmesini gösterebilir. Bu durumda bir sağlık kuruluşuna yakın değilseniz öncelikle bol miktarda su, ayran ve maden suyu gibi sıvılar içmeli ve yoğurt yemelisiniz. Bu belirtiler bir günden daha uzun sürerse uzakta bile olsa bir sağlık kuruluşunda muayene olmaya çalışmalısınız. Özellikle 23 hafta (5 aylık) veya daha büyük gebeliklerde bebek hareketlerini her gün hissetmelisiniz. Gebelikte kanama ve şiddetli sancı olması normal bir durum değildir. Bu gibi belirtiler veya ek olarak su gibi bir akıntının gelmesi normal doğum belirtileri olabilir. Bu gibi yakınmalar varsa beklemeden bir ebe veya kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene olmalısınız. Kadın doğum uzmanı veya ebeler sizi muayene ederek doğum belirtilerini kontrol edebilir veya bebeğin kalp atışlarını dinleyebilirler.Son